Üyelik Girişi
 
Loading
  Site içinde ara
 
Anket
KAHTA'YI NASIL TAKİP EDİYORSUNUZ?

Yerel basın yerel siyaseti yazmaya başladı

Kahta'da siyasi güç olarak Ak Pati tek parti rolüne oynuyor. Son Seçimlerde %80 den fazla oy aldı. Ancak AK Parti Kahta'da sıkıntılar yaşıyor; Bu sıkıntılar nihayet yerel basınmız tarafından sayfalarına taşındı. Yerel basında çıkan konu ile ilgili iki haberi aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. İlki Kahta Gündem Gazetesi, ikinci haber ise Kahta Diyalog Gazetelerinden alınmıştır.


KAHTA GÜNDEM GAZETESİ:
Metiner İle Turanlı Arasında İpler Koptu Mu ?

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ile Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı arasındaki siyasi kırgınlığın Adıyaman AK Parti Merkez İlçe Kongresinde ortaya çıktığı iddia edildi.

25 Şubat 2012 tarihinde AK Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanlığının olağan kongresi yapıldı. Kongreye Adıyaman Milletvekilleri, konuk AK Parti milletvekilleri, koordinator Milletvekili, Belediye başkanları ve partililer katıldı.

Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, kongrenin yapıldığı salona girdiğinde Adıyaman Milletvekilleri protokolde oturuyordu. Turanlı protokole yaklaşınca Milletvekilleri ve belediye başkanları ile tokalaşmaya başladı. Protokoldekiler tek tek ayağa kalkarak Turanlı ile tokalaştı. Sıra Protokolde oturan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'e geldi. Yusuf Turanlı, Milletvekili Metiner ile tokalşamak için yanaştı. Ancak Metiner o tarafa bile bakmadı. Ayağa kalkmayan milletvekili metiner, üst üste attığı ayağını dahi indirmedi. İstenmeyen bir şekilde elini uzatıp Başkan Turanlı ile "dostlar pazarda görsün" misali tokalaştı.

Kalabalığın Dikkatini Çekti
Kongrede hazır bulunan büyük kalabalık, Milletvekili Metiner ile Belediye Başkanı Turanlı'nın soğuk duş yaratan bu davranışlarını dikkatle izledi. Salondakiler birbirlerinin kulaklarına eğilerek Metiner ile Turanlı'nın aralarında kırgınlık olduğunu fısıldadı.

Bir süre önce Kahta İlçesinde yapılan AK Yaşam Derneğinin kongresine Milletvekili Mehmet Metiner katılmış, AK Parti İlçe Teşkilatı ve Kahta Belediyesinden katılımın olmadığı iddia edilmişti.

Kahta'da İpler Zaten Kopmuştu
Edinilen bilgilere göre Mehmet Metiner'in son Kahta ziyaretinde AK Parti İlçe Teşkilatı ve Belediye Başkanının partili taraftarları Metiner ile görüşmemişlerdi. Milletvekili Metiner ise partli taraftarları ile parti binası yerine Kahta AK Yaşam Derneğinde görüşüp dert ve dileklerini dinlemişti. AK Partili gençlerin de bir kısmının AK Parti İlçe binasında , bir kısmının ise AK Yaşam Derneğinde parti çalışmalarına katıldığı da iddialar arasında yer alıyor.


KAHTA DİYALOG GAZETESİ:
Kâhta'da AK Parti Param Parça

Kâhta siyaseti son bir yil içinde nereye gitti? AK Parti Adiyaman Milletvekili Mehmet Metiner ile AK Partili Kahta Belediye Baskani Yusuf Turanli arasinda problem oldugu ortaya çikti. Bu problem Ak Parti Adiyaman Merkez Ilçe Kongresinde açikça ortaya çikti. Daha önce de aralarinda birtakim problemler oldugu tahmin edilen siyasetçilerin basina yansiyan son fotografi her seyi açikça ortaya koydu. Hafta sonu Adiyaman'da merkez ilçe kongresi yapildi. Kongreye birçok siyasetçinin yani sira Adiyaman Milletvekilleri ve belediye baskanlari katildi. Kongreye Kâhta Belediye Baskani Yusuf Turanli da katildi. Turanli kongreye gittiginde protokolde AK Parti Adiyaman Milletvekili Mehmet Metiner de bulunuyordu. Protokolle tokalasan Turanli için bütün milletvekilleri ve belediye baskanlari ayaga kalkarken iddiaya göre AK Parti Adiyaman Milletvekili Mehmet Metiner ayaklarini üst üste atarak ayaga kalkmadi ve sadece bulundugu ortamdan dolayi tokalasti. Bu durum basina da yansidi. Biz de gazete olarak tarafsizlik ilkesiyle olayin kaynagina indik ve bugüne kadar yasanan olaylari sizin için arastirdik.

Kâhta Belediye Baskani Yusuf Turanli AK Partiden belediye baskan adayi oldugu zaman o dönemde sadece gazeteci olan Mehmet Metiner Kâhta'ya gelerek seçim çalismalarina katilmis ve seçim çalismalarinin yapildigi büro önünde de birçok kez Yusuf Turanli'yi destekleyen konusmalar yapmisti.

Aradan Geçen Üç Yilda Neler Degisti?
Aradan üç yil geçmesine ragmen ikili arasinda herhangi bir problem yasandigi fark edilmedi. Durum kendini gazeteci Mehmet Metiner'in AK Parti Adiyaman Milletvekili adayi oldugunda gösterdi. Metiner'in etrafina CHP, DP ve BBP'de baskanlik yapan, belediye baskan adayi ve milletvekili adayi olanlar da toplandi. Seçim çalismalarini diger partilerden ayrilan siyasetçilerle yürütmeye baslayan Metiner, milletvekili olup Kâhta'ya geldikten sonra her konusmasinda "Arap Baharini Kâhta'ya getirecegim" seklinde göndermelerde bulunmaya basladi.

Ak Yasam Dernegi Kuruldu
AK Parti Adiyaman Milletvekili Mehmet Metiner ve beraberindeki grup Ak Yasam Dernegi ismi altinda bir dernek kurdular. Kurulan Ak Yasam Dernegi'nin baskanligina ise BBP'den belediye baskan adayi olan Mustafa Ari getirildi. Iddiaya göre Metiner ve beraberindekiler AK Parti Ilçe Baskanligi'nda yapilan çalismalarin aynisini Ak Yasam Dernegi'nde yapmaya basladilar. Kâhta'ya gelen Metiner AK Parti Ilçe Baskanligi yerine Ak Yasam Derneginde vatandaslarla görüsmeye basladi. Ak Yasam Dernegi'nin tabelasinin üstüne de AK Parti Adiyaman Milletvekili Mehmet Metiner irtibat bürosu tabelasi asildi. Metiner Kâhta'ya geldiginde çalismalar hakkinda Ak Yasam Dernegi'ne talimatlar verdi, dernek de talimatlar uyarinca çalismalarini sürdürdü.

Kâhta Zarar Görüyor
AK Parti Ilçe Baskanligi, Belediye ve Milletvekili üçgeninde yasanan bu problemler en çok Kâhta'ya zarar verdi. AK Parti Genel Merkezi ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan iktidara geldigi günden itibaren Türkiye'deki çift basliliga karsi yogun bir mücadele verirken Kâhta'da yasanan bu durum herkesi rahatsiz ediyor. Kâhta'daki AK Partide yasanan bu çift basli siyaset AK Parti'nin genel siyasi anlayisina ters düsüyor. Türkiye'de çift basliligi engellemeye çalisan bir partinin içinde böyle bir olayin ortaya çikmasi sadece vatandasa degil AK Parti'ye de zarar veriyor. Sorunlarini nereye ileteceklerini sasiran vatandaslar AK Parti Ilçe Baskanligina mi yoksa Ak Yasam Dernegine mi gideceklerini sasirdilar.
AK Parti Kâhta Ilçe Baskani Resat Turanli ve Belediye Baskani Yusuf Turanli ne yapiyor?
AK Parti Adiyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in AK Partiye alternatif bir hareket olusturma çabasinda oldugu iddia edilirken AK Parti Ilçe Baskani Resat Turanli'nin da AK Parti'nin merkez parti olma siyasetine aykiri çogulcu siyasetten uzak oldugu ve partiyi tek güdümlü hale getirdigi iddia ediliyor.

Vatandas Soruyor!
AK Parti Ilçe Baskanligi dururken Sayin Metiner'in Ak Yasam Derneginde Kâhta'daki siyasi faaliyetlerini yürütmesi AK Parti'nin siyasetiyle ne kadar uyusuyor.

Belediye Baskani ve AK Parti Ilçe Baskaninin partide tek söz sahibi olma çabalari ne kadar dogru?

Kâhta'ya zarar veren bu durumun düzeltilmesi gerektigi bütün vatandaslarimizin ortak kanaatidir.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   14196 kez okundu

Yorumlar

siyaset     01/07/2013 15:00

bu siyasetteki sürtüşme bence kahtanın yararına olacaktır her iki tarafında yaptıkları kahta halkı için değil kendi koltuk sevdaları içindir bu siyasi kavga heriki taraf için devam ederse aradan çıkacak bir adaayın galip gelmesini kaçınılmaz kılacaktır ha bu arda söylemeyi unutmadan her ijki taraf deiğim bunların arkalarında bulunan menfaatçi insanlar ulduğunu hatırlatmam gerekir.
Misafir - hasan

kahta     21/06/2013 12:01

Konu memleket ise gerisi teferruattır arkadaşlar. Örf adet ve geleneklerimizde uzatılan ele saygısızlık yapılmaz. Bu bir aile terbiyesidir. Kim ne derse desin Kahtaya şu birkaç yılda yapılan gözler önündedir. Hiçbirzzaman Turanlı ailesine oy vermedim yanlışıyla doğrusuyla şuanki başkan gece gündüz sokaklarda görüyoruz çalışıyor kendisini ailesinden ve soyadından soyutlamış bir kahtalı olarak çalışıyor bunu görmemek için kör olmak lazım. Kahta kurulduğundan beri böyle bir çalışma görmedi inkar etmek nankörlüktür. Bağımsız girse bile bu halk senin arkanda Sayın başkan soyadın ne olursa olsun korkma dik dur.
Misafir - ahmet

kahta     11/03/2013 10:32

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KOALİSYON HÜKÜMET LERDEN KURTULDU AMA KAHTA KURTULAMADI BİDE PARTİ İÇİNDE KOALİSYON SİYATSET Çİ ABİLER TAYİN İŞLEMLERİ NE AŞAMADA.......................
Misafir - tokarisli müslüm

yorum     11/03/2012 21:09

Vekilimizin hareketini taktirle karşılıyorum. Kahtanın yaklaşık 60 yıllık siyasetinde hep turanlılarvar. Ama kahtaya hiçbirşey kazandırmadılar.kahtada ilk defa ''tanınmayan bir ailenin üyesi'' feodalizme, baskıcı anklayışa, ve ağalığa karşı dimdik durmaya çalışıyor.sayın vekilimizin bu haklı mücadelesi için kendisini yürekten kutluyorum.
Misafir - mehmet

...     11/03/2012 06:49

çok mu önemli tokalaşmamaları.ikisi de koltuk peşinde kahtanın yeni, aktif, dürüst siyasetçilere ihtiyacı var arkadaşlar. kahta var olduğundan beri hep aynı zihniyet yönetiyor biz
Misafir - sait

Kahta böyle siyasetçileri hak edıyor!!!     03/03/2012 10:26

Biri metiner biri yusuf turanlı... yusuf turanlı yanında kendısıne gönül veren genclerı bir bir harcadı yok etti yanındakı gençliği tabıkı metiner layıgını yapmış yusuf turanlıya ilk defa metınerı taktir ettim sonucta bir vekil bir bld başkanı için ayaga kalkmasına gerek yok yusuf turanlı bence hak edıyor daha beterınıde hak edıyor... metinerde kahtaya memlekete hizmet edecegıne kalkıp böyle boş beleş şeylerle uğrasıyor buna alıstık artık normal karsılamak gerek ama olsun yınede yusuf turanlıya yaptıgı bu davranıstan dılayı metınere tşk edıyorum duygularımızın temsilcisi olmuş...
Misafir - hakan özdemir

deymez     02/03/2012 01:45

Bence yurum yapmaya degmez! Birini al digerne vur.
Misafir - Baran

     01/03/2012 08:15

""Eski Ağa Eski Kahya"" Bu münferit olayı kahta yerel gazatede okudum bir kahtalı olarak olay beni üzmüştür,Ne turanlılar bu memleketin sahipleri ne de Mehmet metiner ömrü boyunca Milletvekili olarak mecliste kalacaktır.Kol Kola girip kahta için bişey yapması gerkirken aksine milletin nefretini kazanıp,siyasetten halkı soğutuyorlar.Ben Oy umu hiç Turanlı ailesine vermemiştirm ama bundan böyle sonuna kadar Sayın Yusuf Turanlının yanında ve destekleyecem Tıpkı Mehmet Metinerin Belediye seçimlerinde 3 ay elinde düşürmeyen o mikrofon ile siyaset yaptığı gibi..:))
Misafir - Can_02

     29/02/2012 11:15

turanlılar bunca bldy bşkn yaptilar ve kahta için ne yaptılar bu güne kadar tek dikili bir eserini soyleyin onların bunca yıl yapamadıklarını toprak bir donemde yapti biz kahtalılar nankörüz biz ezilmeye alışıgız saygıya değil
Misafir - misafir

KAYBEDEN KAHTA OLACAK YİNE     28/02/2012 23:14

Ne turanlı ne de Metiner bu kavgada geri çekilmeyecek.Turanlı lar yıllarca kahtayı kimse ile paylaşmadılar kırk yıllık kahtalıyım bu kavga yıllar önce turanlı erdem ailesi arasında şimdi de turanlı metiner arasında geçiyor.erdem ailesine yar olmadı kanımca metiner kaybeder bu münakaşada ama kaybeden Kahta olur.
Misafir - osman