Üyelik Girişi
 
Loading
  Site içinde ara
 
Anket
KAHTA'YI NASIL TAKİP EDİYORSUNUZ?

Kahtadan sonra Adıyaman da otogar yapıyor

Nihayet otogar ihaleye çıkıyor
Adıyaman, kasaba otogarı görüntüsünden kurtularak, modern otogarına kavuşuyor. Uzun yıllardır polemik konusu olan, arsa temininde sorunlar yaşanan, yapımı yılan hikayesine dönen yeni otogar için ilk adım bir hafta içerisinde atılıyor.

Proje ihalesi tamamlanan, istimlak bedeli ödenen otogar için haftaya yapım ihalesine çıkılacak.

Adıyaman'a yapılacak olan otogar yeriyle ilgili kararın meclisten geçmesinin ardından maliklerden birinin karara itirazı, geçtiğimiz günlerde meclis tarafından reddedilmişti.

Meclis Başkanı Necmi Baykan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Adıyaman'a yapılacak olan otogar ile ilgili yapılan itiraz görüşülürken, merkez İpekli köyü 751 nolu parsel üzerinde otobüs terminali yapılması amacıyla hazırlanan Çevre Düzeni Planı Plan Değişikliği ile ilgili meclisten geçen karara itiraz edildi. 751 nolu parselin maliklerinden olan 8 kişiden 7'si onay verirken, maliklerden Süheyla Özbilgin kendisinden muvafakatname alınmadığı gerekçesiyle karara itiraz etti. Yapılan bu itiraz meclis gündemine yeniden geldi. Meclis üyeleri alınan kararda kamu yararı olduğu gerekçesiyle yapılan itirazı reddedilmişti.

Meclis Başkanı Necmi Baykan, itirazda bulunan Süheyla Özbilgin'in itirazına tepki göstererek, "Meclisimiz kentimize otogar yapılmasıyla ilgili kararı kamu yararı olarak imzalamıştır. Belirtilen arazide hak sahibi olan 8 malikten 7'si belediyeyle anlaşmış fakat bir tanesi bedelin çok fazlasını fırsat bilerek talep etmiştir" dedi. Bazı meclis üyeleri de daha önceden alınan kararın doğru olduğunu ifade etmişti.

İstimlakler ödendi
Karar sonrası Adıyaman Belediyesi, tüm maliklerin istimlak bedellerini ödeyerek, arsa üzerindeki sorun çözüldü.

Arsa sorununun çözülmesiyle de yapım ihalesi için hazırlıkları tamamlayan Adıyaman Belediyesi, ihale dosyasının tamamlandığını, haftaya ihaleye çıkılacağını belirterek, ödenek sorunu olmadığını, otogarın süresi içerisinde bitirilmesi için gerekenin yapılacağını belirttiler.

Yeni Otogar nasıl olacak
Adıyaman'ın yeni şehirlerarası otobüs terminalinin 35 bin metrekare alana sahip olacağını, 6 bin metrekaresinin kapalı alan, 29 bin metrekaresinin ise peronlar ve çeşitli müştemilatlardan oluşacak olan açık alana sahip olduğunu ifade edildi.

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   9858 kez okundu

Yorumlar

KİME YARADI     07/10/2013 18:09

bu otogarın Kahata tarafına yapılmasının hiç bir mantığı yok..Şimdi millet yine şehir içinde oturup otobüsü bekleyecek..kesin birilerinin arsasını değerlendirmek için bu karar alındı..Tüh sze..Adıyamanlı olmaktan utanıyorum..
Misafir - İMTİYAZ

     05/10/2013 23:45

başkanımızın atatürk bulvarı haricinde alternatif bir uğraş bulması sevindirici,
Misafir - mehmet ali esen

     04/08/2013 13:44

Yanı basimizda ki illere bakın biraz.Şanliurfa modern otogarini bitireli yıllar oldu Malatya da hakeza öyle biz daha arsa sorunlarıyla istimlak bedelleriyle uğraşıyoruz.Ondan dolayı da hep diğer şehirlerden 10 yıl geriden gidiyuz
Misafir - 02 dost

adıyaman otogarı     11/07/2013 17:00

adıyaman otogarı yapılsa bile geç kaldığı ayıbı onutmasın sayın belediye başkanımuz
Misafir - sezai uçar

adıyaman     01/02/2013 21:15

bir adıyamanlı olarak yenı otogara otobuslerın gırdıgını gormeden ınanmak zor ama insallah yakın zamanda insaatı baslarrrr..
Misafir - metin