Üyelik Girişi
 
Loading
  Site içinde ara
 
Anket
KAHTA'YI NASIL TAKİP EDİYORSUNUZ?

Kahta'da Newroz ve Nevruz kutlandı

KAHTA'DA NEWROZ KUTLAMALARI
Kahta ilçesinde 21 Mart Newroz programı münasebetiyle Kahta Tekstil karşısında Nevroz şenliği düzenlenildi. Binlerce kişi Newroz 'u Kahta’da  bayram havası içinde kutladı. Halayların çekildiği, zılgıtların eksik olmadığı newroz  kutlamalarda  programının başlangıç konuşmasını Barış ve Demokrasi Partisi  Kahta İlçe başkanı M.Emin Yanardağ yaptı.

BDP Batman Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız ise konuşmasına halkı selamlayarak ve Nevruz Bayramı'nı kutlayarak başladı. Konuşmasında Hükümeti ve Kürt açılımını eleştiren Yıldız, KCK operasyonları ile gözaltına alınan Belediye Başkanlarının açılımda samimi olunmadığını gösterdiğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından, yakılan ateşin üzerinden atlayan kalabalık sanatçıların söylediği Kürtçe şarkılareşliğinde halaylar çekerek Nevruz kutlamalarını sona erdirdiler.

KAHTA'DA NEVRUZ KUTLAMALARI
 KAHTA Nevruz Bayramı'nı coşkuyla kutladı. Nevruz şölen havasında geçti. Şenlikte folklor gösterileri sunuldu, şiirler okundu, türküler söylendi, halaylar çekildi, demir dövüldü.

Kahta İmam Hatip Lisesi bahçesinde yapılan Nevruz kutlamalarına, Kahta Kaymakamı Coşkun AÇIK, Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf TURANLI, İlçe Jandarma Komutanı Yasin BERÇİN, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Amirleri, öğretmenler ve öğrenciler ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Bahar bayramına yakışacak güzel ve güneşli bir günde gerçekleştirilen Nevruz kutlamaları katılımcıların İstiklal Marşımızı hep birlikte okuması ile başladı.

Davulcular eşliğinde halayların çekilmesi, günün anlam ve önemine uygun şiirlerin okunması, türkülerin söylenmesi etkinlikleriyle renklenen kutlamalar kapsamında yakılan Nevruz Ateşinin üzerinden Kahta Kaymakamı Coşkun AÇIK, Belediye Başkanı İ.Yusuf TURANLI ve İlçe Jandarma Komutanı Yasin BERÇİN ‘de atladı.

Halk müziği seçmelerinde bölge 2. seçilen ve Türkiye genelinde Adıyaman ve Kahta'yı temsil edecek olan yeni ses ve yüz Murat DAĞ'ın güzel parçalarıyla müzik şöleni katılımcılara güzel bir müzik dinletisi imkanı sağladı.

Bookmark and SharePaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   3217 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın