Üyelik Girişi
 
Loading
  Site içinde ara
 
Anket
KAHTA'YI NASIL TAKİP EDİYORSUNUZ?

Menzil

MENZİL

 Seyyid Muhammed Raşid Menzil Üzerine Hurafeler
 Gönüller Menzilindir Seydam 

Menzil, Kahta ilçemizin şirin bir köyü olup, yaklaşık nüfusu 600 civarında olan, her yıl binlerce insanın gelip ziyaret ettiği bir yerdir. Güneydoğunun bir çok yerinde yaygın olan Tarikatlerden en önemlilerinden biri de Menzil Köyünde bulunuyor. Kâhta ilçesinde etkisi fazla olmamakla beraber daha çok dışarıdan gelen insanlar tarafından ilgi çekmektedir.

Kâhta'nın 40 km. doğusunda bulunan Menzil köyünde 1970'lerde gelip köye yerleşen "Erol" ailesi ve Nakşibendiye tarikatine mensup bir seyyid ailesinin varlığı bu tarikatin yaygınlık kazanmasina sebep olmuştur.
Ailenin Siirt ilimizden Kahta'ya gelmiştir. Menzil Şeyhi olan Abdulhakim'in babaları Moğolistan'dan Semerkant'a yerleşen bir ailenin soyuna dayanır. Rusya'nın Semerkent'ı işgal etmesi ile birlikte Osmanlı Devletine sığınırlar. Osmanlılar muhacir olan bu ailyi Bitlis ilinin Kanısarık köyüne yerleştirir. Bu aile okur-yazar olduğu için devlet kendilerine vergi toplama görevini verir.

Bu arada aile içi çıkan bir kavga sonunda babası öldürülen Abdulhakim, köyden ayrılarak Nurşin köyünde bir şeyhin yanına yerleşir. Daha sunra Suriye'ye giderek Ahmedi Gaznebi diye bir şeyhe bağlanır. Orada kendisine Şeyhlik ünvanı verilir.Türkiye'ye daha sonra dönen Abdulhekim efendi, Siirt ilinin Kozluk ilçesine yerleşir.Şeyhlik makamını burada devam ettirir. Öldükten sonra oğlu Mehmet Reşat yerine geçer. Mehmet Reşat daha sonra kardeşi Abdulbaki efendiyi yanına alarak 1970'li yıllarda Kahta ilçemizin Menzil (Durak) köyüne yerleşir.

Kahta'ya geldiklerinde kendilerine arazi almak için Turanlı ailesi ile irtibata geçerler. Avukat Kubilay'ın arazileri bu köyde çok idi. Müridlerinin destekleri ile Kubilay'ın arazilerinin çoğunu satın alırlar. Bu köye yerleştikten sonra zamanla köylülerin diğer arazilerini de satın alarak varlıklarına devam ettiler.

Türkiye'nin ve dünyanin bir çok yerinden Seyda Hazretlerini ziyaret etmek ve tövbe etmek amacıyla bir çok yerli ve yabanci insan buraya gelmektedir.

Menzil Köyünün Nüfusu 600 civarında olup, her yıl tahmini binlerce insan gelmektedir. İnsanlara tövbe ettirmek dışında her hangi bir siyasi faaliyetleri olmamasına rağmen, 1971'de vefat eden seyyid Abdülhekim Hazretlerinin yerine geçen oğlu Muhammed Rasit Hazretleri 12 eylül yönetimi tarafindan bir süre göz hapsine mahkum edildi. 63 yaşinda ve 1993'de vefat eden Muhammed Raşid'in yerine geçen kardeşi seyyid Abdulbaki Hazretleri halen bu görevi yürütmektedir.

Tarikatin hizmetlerini Türkiye'nin değişik yerlerindeki bağlı halifeler tarafından yürüültmektedirler. Menzil'e gelen insanların çoğunluğu içkici, sarhoş, kumarbaz ve psikolojik sorunları olan insanlar oluşturur. Büyük çoğunlugu burada şifa bulmaya gelirler.

Bu tarikatin müntesipleri arasinda Türkiye'nin tanınmış bir çok ismi de bulunduğu ve Türkiye dışında bir çok müridi olduğu söylenilmektedir. Geleneksel dini ibadetler ve erkanlar dışında bir faaliyetleri olmayan bu tarikat, daha çok insanları Allah'a tövbe etmeye çağırmaktadır.

Menzil'deki çoğu dini uygulamalar ve devam eden geleneksel yapı, dini açıdan müslüman aydınlar tarafından çoğu zaman tartışılmaktadır.